Przywykłeś do tego, że raz kupione rzeczy będą ci służyć dożywotnio? Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Przykładem jednej z takich sytuacji, kiedy wymiana starego na nowe jest potrzebna, są podkładki pod mysz. Jeśli już od kilku lat używasz jednej i tej samej podkładki, być może pora najwyższa pomyśleć o tym, by zmienić ją na nową. Jaką i kiedy należy to uczynić? Dla łatwiejszego rozpoznania sytuacji przedstawiamy kilka czynników, po których możemy rozpoznać że podkładka czym prędzej powinna być wymieniona na nową. Przede wszystkim najłatwiej będzie nam to ocenić po tym, że jej powierzchnia jest już mocno wyślizgana. Tak się stanie przy podkładkach dla myszek optycznych, które są wyposażone w nieco bardziej chropowatą powierzchnię.

Jej starcie sprawia, że myszka optyczna traci swoją precyzję działania, co można zaobserwować pod samoczynnie zmieniającym swoje położenie kursorze. Jeśli przez te wszystkie lata, przez które intensywnie użytkowałeś podkładki pod mysz, zapomniałeś o ich czyszczeniu, również to może być powodem do jak najszybszej zmiany. Pamiętaj, że brudna podkładka ma kontakt z twoją dłonią. Higiena pracy jest bardzo ważna, dlatego zawsze należy utrzymywać miejsce pracy w doskonałej czystości. Jeśli podkładki nie da się już doczyścić, przywracając jej fabryczną świeżość, znacznie lepiej będzie ją wyrzucić, zastępując nową, którą kupisz za kilka zł.

 

Wymiana podkładki pod mysz powinna również nastąpić wtedy, kiedy wymieniasz starą myszkę na nową, zmieniając jednocześnie technologię jej pracy. Pamiętaj że myszki kulkowe i myszki optyczne wymagają stosowania dwóch różnych rodzajów podkładek. Myszki kulkowe są znacznie mniej wymagające – dla nich liczy się tylko to, aby powierzchnia podkładki była gładka i zapewniała dobrą przyczepność gumowanej kulce. Myszki takie stopniowo jednak odchodzą w zapomnienie, sukcesywnie będąc zastępowane myszkami optycznymi. Dla nich wymagane są specjalne podkładki, wyposażone w chropowatą folię odbijającą promień lasera. Dzięki temu, praca myszki jest o wiele bardziej precyzyjna.